Електронний лист не відображається правильно? Подивитись у браузері

Вітаємо, колего! Бажаємо вдалого робочого тижня!
 
08 серпня - 14 серпня 2017 р.
Цитата тижня
«Добре ставлення не купиш ні за які гроші, тому дорожи кожним його проявом до тебе.
Народна мудрість»


 
ПАМ’ЯТКА ТИЖНЯ
 
Не забудьте, що:
 8 серпня, вівторок


День військ зв’язку України
 
Міжнародний день альпініста

Міжнародний день офтальмології

Всесвітній день кішок

9 серпня, середа


Закінчується строк подання до органів Державної фіскальної служби України:
Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за II квартал 2017 р. (форма
№ 1ДФ).
 
Міжнародний день корінних народів світу

12 серпня, субота


День фізкультурника
 
Міжнародний день молоді

13 серпня, неділя 

 
День будівельника
 
День працівників ветеринарної медицини
 
Всесвітній день шульги (лівши)
Анонс тижня
  
   Кожний працівник має право на 24 календарних дні щорічної основної відпустки. Цей гарантований законом мінімум надається за повністю відпрацьований робочий рік, але він може зменшуватись у разі пропусків роботи з певних причин. У статті «Стаж для щорічної відпустки: порядок та особливості обчислення», яку надруковано в журналі
«Кадровик України», № 8/2017, розглянуто такі поняття, як стаж для щорічної (основної й додаткової) відпустки, робочий рік та деякі особливості обчислення зазначеного стажу


 
   Життєві ситуації непередбачувані. Іноді те, що відбувається поруч з нами, змушує нас працювати удвічі більше, а іноді й навпаки. Проте для роботодавця завжди важливо, щоб робота виконувалася постійно та вчасно. Щоб не допустити прогалин у роботі, він може встановлювати суміщення, виконання обов’язків відсутніх працівників, неповний робочий час та навіть прийняття своїх працівників за сумісництвом. Натомість таку норму, як розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт, найчастіше не бере до уваги. Саме про неї і йдеться  в статті ««Ділимо» посаду між працівниками», яку надруковано в журналі «Заработная плата», № 08/2017.
   Запрошуємо на семінар від видавництва "Професійні видання" 21 серпня, м. Київ.
вул. Є. Сверстюка, 13.

  
НОВЕ! ІНОЗЕМЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ: КАРДИНАЛЬНІ ЗМІНИ! АЦЕНТИ КАДРОВОГО ОБЛІКУ, ПОМИЛОК, ПЕРЕВІРОК І ШТРАФІВ.
 • ІНОЗЕМЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ: АНАЛІЗ ЗМІН до Закону про зайнятість! НОВЕ в трудових функціях, зарплаті, одержанні дозволів на іноземців. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ за порушення застосування праці іноземців.
 • КАДРОВА ДОКУМЕНТАЦІЯ з обліку кадрів. ЛОКАЛЬНІ ДОКУМЕНТИ роботодавця. ОФОРМЛЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ на роботу.
 • ТРУДОВІ КНИЖКИ.
 • ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ — КОНТРОЛЬ І НАГЛЯД у 2017-му. Практика перевірок і практичні випадки застосування штрафів.
Семінар проводить один із найкращих фахівців України — Мойсеєнко Тетяна Ігорівна.
Податковий консультант, фахівець з трудового права, автор численних семінарів та статей в бухгалтерській пресі з питань оподаткування та оплати праці, постійний автор електронного бухгалтерського тижневика "Бухгалтер&Закон" системи ЛІГА: ЗАКОН, тижневика "Дебет-Кредит", журналу "Заработная плата".
Детальніше на сайті:
 
Задайте запитання по темі на електронну адресу
konsult@profpressa.com
НОВИНИ ТИЖНЯ
  
  
  Бланки листків непрацездатності надійдуть у регіони в серпні
 

   Як повідомляє урядовий сайт, МОЗ України уклало договір про закупівлю листків тимчасової непрацездатності. Поставка листків тимчасової непрацездатності в регіони відповідно до наказу МОЗ України про розподіл запланована на серпень.
   Нагадаємо, що за відсутності листків непрацездатності застрахованим особам видають довідки, які згодом можна обміняти на листки непрацездатності та оплатити їх.
 
  
   Підвищена температура повітря: як працювати в спеку

 

   Державна служба України з питань праці нагадала про основні профілактичні заходи під час роботи в умовах підвищеної температури повітря.
   Роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не допустити перегріву працівників, а також відкоригувати час роботи працівників у спекотні дні.
   Державними санітарними нормами «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень» (далі – ДСН 3.3.6.042-99), затвердженими постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 42, регламентовано норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ, незалежно від їх форми власності та підпорядкування.Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості. Проте, верхньою межею температури на постійних робочих місцях (де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль), є температура +28 ºС.Робота при температурі повітря більше 37 ºСвідноситься  до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. 
   Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбиваючих плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту.
   Так, для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин. В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.
   З метою профілактики зневоднення організму потрібно правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30 ºС і виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину — приблизно один стакан кожні 20 хвилин.
   Крім того, для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму фахівці рекомендують вживати фрукти і овочі.
   Проте всі ці заходи є недостатньо ефективними при роботах на відкритих площадках. Тому слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. Згідно ДСН 3.3.6.042-99 тривалість періодів праці та відпочинку при проведенні ремонтних робіт виробничого устаткування при температурі повітря вище 28 ºС є наступною:
 
Температура повітря, град. С Тривалість одноразових періодів (хвил.) Співідношення праці і відпочинку
праці відпочинок
28 36 24 1,5
30 34 25 1,33
32 32 26 1,2
34 30 27 1,10
36 28 28 1,00
38 26 29 0,90
40 24 30 0,80
 
   Сумарна тривалість робіт при температурі більше 28 ºС не повинна перевищувати 4-5 год за зміну. Іноді навіть необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час. Внутрішньо змінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв повинна становити не менше 10% робочого часу на кожні 2 ºС перевищення. Під час таких перерв працівники повинні перебувати у приміщеннях з різницею температур повітря не більше 5 ºС, та не нижче +24…+25 С. Це також слід враховувати працівникам, в приміщеннях яких встановлені кондиціонери.
   Для допуску працівників до робіт в умовах перегрівного мікроклімату, вони повинні пройти попередні (при прийнятті на роботу) та періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди відповідно до наказу МОЗ України «Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 № 246..
 
   Відпустка за сімейними обставинами: чи потрібно чітко зазначати причину?
 
   Управління Держпраці у Хмельницькій області на офіційному сайті розмістило відповідь на таке запитання: Чи потрібно для отримання відпустки без збереження зарплати за сiмейних обставин чiтко зазначити, якi саме конкретні сiмейнi обставини (наприклад, ремонт у квартирi) виникли?
   Статтею 25 Закону про відпустки перелiчено обставини, за яких працiвниковi обов'язково на його бажання надається вiдпустка без збереження зарплати.
  За статтею 26 Закону за сімейних обставин та з інших причин працiвниковi також може надаватися відпустка без збереження зарплати на термін, обумовлений угодою мiж працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не бiльш як 15 календарних днiв на рiк.
   Отже, вiдпустки без збереження заробiтної плати можна умовно роздiлити на два види:
 • такi, що надаються працiвникам унаслiдок суб’єктивного права, яке вони мають за законом, при цьому перелiк обставин, за яких такi вiдпустки обов'язково надаються, є вичерпним;
 • такi, що надаються за погодженням сторiн, можливiсть надання та тривалiсть яких визначається за погодженням сторiн, при цьому законодавством iмперативно їхня тривалiсть обмежена 15 календарними днями на рiк.
   Для одержання вiдпустки за ст.26 Закону працiвник у заявi на iм’я роботодавця про надання такої вiдпустки має зазначити сiмейнi або iншi обставини, що спричинили потребу в такiй вiдпустцi. Перелiк цих причин законодавством не встановлений, оскiльки їхня важливiсть залежить вiд конкретних обставин, що можуть скластися в життi того чи iншого працiвника. А отже,рiшення надавати чи не надавати працiвниковi з тiєї чи iншої причини таку вiдпустку належить до компетенцiї роботодавця.
 
   Розпочав роботу новий Фонд соцстрахування України
 
    З  1 серпня 2017 року розпочав роботу новий Фонд соцстрахування України. У зв’язку з реорганізацією ФСС з ТВП та ФСС від НВВ  усі права та обов’язки згаданих фондів переходять до новоутвореного Фонду соціального страхування України та його робочих органів. Наразі про це повідомили відділення Фонду у трьох областях: Волинській, Сумській та Львівській.
   А поки що всі рахунки ФСС з ТВП та ФСС НВВ закриті у зв'язку з реорганізацією.
 
   ПФУ затвердив Порядок, за яким повідомлятиме ДФСУ і Держпраці про недобросовісних роботодавців
 
   Порядок обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю затверджено постановою ПФУ від 29.05.2017 р. №11-1 (зареєстрована в Мінюсті 20.06.2017 р.).
Суб'єктами інформаційного обміну, що здійснюється відповідно до Порядку, є:
   - на центральному рівні:
 • ПФУ, що формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює заходи щодо надання інформації з нього відповідно до Закону;
 • Держпраці, що забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю;
 • ДФСУ, що забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати ЄСВ, формує та веде реєстр страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює заходи щодо забезпечення доступу до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до Закону.
   - на територіальному рівні:
 • органи Пенсійного фонду України;
 • органи Державної фіскальної служби України.
   Держпраці інформуватимуть, наприклад, про застрахованих осіб, які працюють за сумісництвом у 5-ти та більше страхувальників; або про осіб, які виконують роботи (надають послуги) за договорами ЦПХ у одного страхувальника більше року. А ДФС – про страхувальників, які нараховують зарплату нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати за основним місцем роботи (крім тих, які у звітності заповнили ознаку «неповний робочий час», та тих, які розпочали та закінчили трудові відносини у звітному місяці).
   Порядок набере чинності з дня його офіційного опублікування, але поки що дата публікації невідома.
ЗАПИТАННЯ ТИЖНЯ

   Чи можна внести до колективного договору посаду, на якій надаватиметься додаткова відпустка за ненормований робочий день, якщо в орієнтовному переліку галузевої угоди ця посада або професія не зазначена? Чи підлягає поділу додаткова відпустка за ненормований робочий день?
 
   Право працівників на щорічну додаткову відпустку тривалістю до семи календарних днів за роботу з ненормованим робочим днем визначено п. 2 ст. 8 Закону про відпустки. Відповідно до цієї статті конкретний перелік працівників, які мають право на таку відпустку, встановлюється «згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою». Пунктом 7 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінсоцполітики України від 10.10.1997 р. № 7, також передбачено, що «список професій і посад, на яких може застосовуватися ненормований робочий день, визначається колективним договором». 
   Про можливість поділу відпустки за ненормований робочий день на частини йдеться у ст.12 Закону про відпустки: «Щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів». Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону про відпустки до щорічних відпусток належать: основна відпустка (ст. 6); додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7); додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8 цього Закону).
 
   Чи обов’язково вводити погодинну оплату праці за підсумованого обліку робочого часу?
   Як оплачувати працю в разі застосування підсумованого обліку робочого часу — у вигляді місячного окладу чи погодинної оплати праці?
 
   Працівнику в будь-якому разі має бути встановлено оклад. Можливий такий варіант: наприклад, за повного відпрацювання норми робочого часу працівник отримує оклад, в іншому разі оплата провадиться пропорційно до відпрацьованого часу.
   Заробітна плата нараховується на підставі табеля обліку робочого часу та графіка робіт. Якщо працівник дотримується графіка виходів на роботу, застосовується поняття стану нормальної діяльності, і за відпрацьований час йому нараховується оклад у повному обсязі.
   Робота працівників, які працюють за підсумованим обліком робочого часу, як правило, оплачується з використанням погодинної системи оплати праці. Заробітна плата нараховується виходячи з фактичної кількості відпрацьованих годин і тарифної ставки (посадового окладу). Підприємства, користуючись наданими їм чинним законодавством правами, самостійно, з дотриманням норм генеральної та галузевої угод, у колективних договорах встановлюють розміри годинних тарифних ставок (окладів) у разі запровадження погодинної оплати праці (ст. 97 КЗпП).
   Годинна тарифна ставка для працівників, які отримують місячні оклади, обчислюється так:
   — для оплати після закінчення місяця роботи, в т. ч. у святкові (неробочі) дні та вночі, — діленням місячного окладу працівника на місячну локальну норму тривалості робочого часу за затвердженим графіком роботи місяця;
   — для оплати після закінчення облікового періоду надурочної роботи та часу простою, — виходячи із середньомісячної кількості годин за обліковий період, яка має розраховуватися з урахуванням норми тривалості робочого часу за обліковий період, установленої з дотриманням ст. 50 КЗпП.
   Правила й норми обчислення годинних тарифних ставок за встановленими місячними окладами в чинному законодавстві не врегульовані. Таким чином, це необхідно передбачити в локальних актах.
ПОРАДА ТИЖНЯ
   Підприємство може покласти функції у сфері захисту комерційної таємниці на кадрову службу
 
   Якщо на підприємстві не створено структурного режимно-секретного підрозділу або не введено окремої посади фахівця з режиму секретності, на кадрову службу можуть бути покладені окремі функції щодо ведення документації, пов’язаної із захистом комерційної таємниці. Зокрема, це оформлення прийняття працівників на відповідні посади, взяття з них письмових зобов’язань щодо збереження комерційної таємниці.
   Водночас оскільки завдання та компетенція кадрової служби не перетинаються з тими сферами діяльності підприємства, які містять комерційну таємницю, то, як правило, кадровики не мають безпосереднього доступу до неї.
   Проте якщо за рішенням роботодавця керівник кадрової служби або фахівець з кадрів залучається до розгляду дисциплінарного проступку працівника, який порушив зобов’язання щодо збереження комерційної таємниці, або входить до складу комісії з трудових спорів, таку особу може бути допущено до комерційної таємниці, яка буде розкрита під час дисциплінарного провадження, під попереднє зобов’язання щодо її нерозголошення.


   Про обчислення середньої зарплати для розрахунку страхових виплат тимчасовим і сезонним працівникам 
 
   Страхові виплати тимчасовим і сезонним працівникам призначаються на підставі їхньої середньої заробітної плати. Чинне законодавство не містить жодних особливостей розрахунку середньої зарплати тимчасовим і сезонним працівникам, тому вона обчислюється за загальними правилами відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р.
№ 1266 (далі — Порядок № 1266).
   Згідно з п.25 Порядку № 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для призначення допомоги по вагітності та пологах, допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
    Зважаючи на тривалість сезонних (не більше шести календарних місяців) та тимчасових (не більше двох/чотирьох календарних місяців) робіт, на практиці при розрахунку середньої зарплати тимчасовим і сезонним працівникам слід керуватися:
 • нормами п.26 Порядку № 1266, за яким в разі якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа);
 • нормами п.27 Порядку № 1266, відповідно до якого якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше календарного місяця за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.


«РЕЦЕПТ» ТИЖНЯ
 
Приклад
розрахунку оплати за листком непрацездатності сезонному працівнику
 
   Працівника прийнято на сезонну роботу з 25 квітня по 21 жовтня 2017 року оператором сушильного устаткування третього розряду з місячним посадовим окладом 4500,00 грн.
    В липні він надав бухгалтерії листок непрацездатності в зв’язку зі своєю хворобою, виданий на період з 14 по 18 липня 2017 року (5 к.дн.).. 
   Страховий стаж працівника становить 18 років, отже, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 100 % середньої заробітної плати.
  Розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа) — з 01.05.2016 р. до 01.07.2016 р.
   Припустимо, в розрахунковому періоді працівник відпрацював всі робочі дні і його фактичний заробіток склав: у травні — 4500,00 грн (оклад), у червні — 5400,00 грн (4500,00 грн (оклад) + 900,00 грн (премія 20 %)).
   Загальний заробіток працівника у розрахунковому періоді:
   4500,00 грн + 5400,00 грн = 9900,00 грн
   Кількість календарних днів у розрахунковому періоді:
   31 к.дн + 30 к.дн = 61 к.дн.
   Фактична середньоденна заробітна плата працівника:
   9900,00 грн ÷ 61 к.дн.= 162,30 грн
   Оплата за дні непрацездатності:
   162,30 грн × 5 к.дн. = 811,50 грн.
 

Всі права захищенні © 2014

Ви отримали цей лист, оскільки підписалися на щотижневу електронну газету «Зарплата&Кадри».