Право жінки, яка має власну дитину та дитину під опікою, на додаткову відпустку

Запитання: 
Працівниця має свою 10-річну дитину і оформила опіку над 5-річною дитиною. Якої тривалості надавати їй додаткову відпустку?
Відповідь: 
Відповідно до ст. 19 Закону про відпустки жінці, яка працює та має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері (одинокому батьку), який виховує дитину без матері, а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, встановлених ст. 73 КЗпП. За наявності кількох підстав для надання такої відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Отже, працівниця, яка виховує власну дитину віком 10 років та взяла під опіку дитину віком 5 років, має право на соціальну додаткову відпустку за двома підставами — як «жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років» та як «особа, яка взяла дитину під опіку» тривалістю 17 календарних днів. Зауважимо, що право на зазначену відпустку залежить не тільки від наявності підстав, а й від віку дитини. КЗпП визначено вік дітей лише для такої категорії, як «жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років». Вік дитини-інваліда, усиновленої дитини, дитини під опікою, дитини одинокої матері (одинокого батька) не встановлено, тому слід керуватись загальними нормами законодавства. Згідно з частиною другою ст. 243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування — над дитиною від 14 до 18 років. Виходячи з цього, працівниця, про яку йдеться, матиме право на соціальну додаткову відпустку за підставою як «особа, яка взяла дитину під опіку» до досягнення дитиною 14-річного віку. Надалі така відпустка може їй надаватись, якщо вона стане піклувальником цієї дитини. Нагадаємо, що особливості надання соціальних відпусток працівникам з дітьми розглянуто в журналі «Заработная плата» № 11/2017, с. 78.

       

© 2016 Заработная плата