Заповнення звітності з ЄСВ

Журналом «Заработная плата» спільно з Пенсійним фондом України було проведено пряму телефонну лінію на тему «Заповнення звітності з ЄСВ». Відповідала на запитання заступник директора департаменту інформаційно-аналітичних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України БОРШОВСЬКА Валентина Петрівна. Пропонуємо вашій увазі відповіді на найбільш поширені запитання.

Чи потрібно робити відмітку в реквізиті 24 «Ознака неповного робочого часу», проставляючи ознаку «1», якщо працівники працюють на 0,5 або 0,25 окладу?
 
Чи проставляється відмітка в реквізиті 24, якщо працівник працює за сумісництвом неповний робочий день? 
 
Чи заповнюється для коду «48» ознака неповного робочого часу та кількість днів перебування в трудових відносинах? 
 
Чи заповнюється реквізит 24 «Ознака неповного робочого часу» для всіх кодів і рядків за однією застрахованою особою?
 
В. П.: Реквізит 24 «Ознака неповного робочого часу» заповнюється і для основних працівників, і для сумісників, і всіх кодів категорій працівників один раз у рядку поруч з основною зарплатою незалежно від фактичної зарплати, якщо застосовується неповний робочий час. Якщо були неточності в алгоритмі заповнення реквізиту, їх слід виправити. До закінчення граничного терміну звітність можна подавати необмежену кількість разів із поміткою «Початкова» (кожен наступний такий звіт скасовує попередній).
 
Чи заповнюється в рядку з типом нарахувань «13» ознака неповного робочого часу? 
 
В. П.Якщо працівник працює неповний робочий час, то варто заповнити.
 
Якщо частину місяця працівник працює повний робочий день, а частину — неповний, як заповнити реквізит 24?
 
В. П.: За таких умов проставляється відмітка щодо режиму роботи станом на кінець місяця.
 
Якщо прийшла друга квитанція з номером реєстрації звіту, але є помилка «Помилка таблиця 6 аркуш 6 рядок 1. Для ЗО 3017015873 заповнено поле «Ознака неповного робочого часу» «так», хоча в реквізиті «Ознака наявності трудової книжки» зазначено «ні». Чи потрібно направляти скасовуючий звіт перед поданням виправленого, чи достатньо відправити ще один із позначкою «Початкова»? 
 
В. П.: Ні, скасовуючого звіту відправляти не потрібно. Слід подати новий із позначкою «початковий».
 
Працівники працюють на умовах неповного робочого дня, але зар­плати нижче 1500 грн у них немає. За наявності зарплати 9270,73 грн програма автоматично проставляє утримання 333,75 грн. Але якщо підсумувати результати за кожним працівником окремо, то результат буде 333,76 грн. Що вказувати в таблиці 1: нарахування за ставки 36,92 % — 3422,75 грн чи 3422,76 грн? 
 
У таблиці 6 нарахування вказуємо за кожним працівником, а в таблиці 1 нарахування розраховуються із загального фонду. Якщо ці дві величини не співпадають (різниця на копійку-дві за рахунок округлень), як правильно відоб­разити розрахунки в звіті?
 
В. П.: ЄСВ із 01.01.2015 р. нараховується й утримується за кожним працівником окремо. Тому у програмі заповнення звітності має бути закладено алгоритм, який би враховував ці особливості. Якщо є неточності з підсумками, то зміни слід вносити в алгоритм програми.
 
Яку зарплату потрібно вказувати в таблиці 1 у реквізиті 19 «Середня заробітна плата за 2014 рік»? Як заповнювати реквізит 21 таблиці 1?
 
Чи потрібно заповнювати в таблиці 1 реквізити 19 і 20, якщо понижуючий коефіцієнт не застосовується (позначка в реквізиті 17 — «НІ»)?
 
В. П.: Реквізити 18 «Розмір коефіцієнта», 19 «Середня заробітна плата за 2014 р.», 20 «Середньомісячна кількість застрахованих осіб за 2014 р.» визначаються і заповнюються відповідно до п. 9(5) розділу VIII Закону про ЄСВ. Див. також листи ДФСУ від 23.03.2015 р. № 9843/7/99-99-17-03-01-17 і від 09.04.2015 р. № 12518/7/99-99-17-03-01-17 із прикладами їх розрахунку в журналі «Заработная плата» № 5/2015, с. 79. Якщо понижуючий коефіцієнт не застосовується, то реквізити 18–20 не заповнюються. Порядок заповнення решти реквізитів «шапки» таблиці 1 не змінився. 
 
Який понижуючий коефіцієнт застосовувати для нарахування ЄСВ? Для авансу він один, а для зарплати — інший, тому що за результатами роботи за місяць працівникам було нараховано премію, що в свою чергу вплинуло на остаточний коефіцієнт.
 
Чи може юридична особа — платник єдиного податку групи 3 застосовувати понижуючий коефіцієнт?
 
В. П.: Порядок обчислення й умови застосування понижуючого коефіцієнта визначено у п. 9(5) розділу VIII
Закону про ЄСВ. Роз’яснення з цього питання надавалися ДФСУ в листах від 23.03.2015 р. № 9843/7/99-99-17-03-01-17 і від 09.04.2015 р. № 12518/7/99-99-17-03-01-17 (див. журнал «Заработная плата» № 5/2015, с. 79 — Прим. ред.). 
 
Підприємство не використовує понижуючий коефіцієнт і про це вказано в таблиці 1, але програма «не реагує». Якими мають бути наші дії?
 
Під час заповнення таблиці 6 реквізит 21 обчислюється автоматично без урахування понижуючого коефіцієнта. В ручному режимі помилку виправити неможливо. Як обійти таку ситуацію?
 
В. П.: Це неточності в алгоритмі програми і їх слід виправити. (На час підготовки відповідей, ці неточності були виправлені та потрібно було оновити версію програми до останньої — прим. ред.).
 
Раніше відповідно до листа ПФУ від 21.08.2014 р. № 21841/05-10 у таб­лиці 6 у реквізиті 22 «Ознака нового робочого місця» ставилася позначка «1» у разі працевлаштування особи на нове робоче місце, вона мала ставитися протягом двох років. Чи чинні норми цього листа для нових форм нової звітності? 
 
В. П.: Так, реквізит 22 «Ознака нового робочого місця» в разі працевлаштування особи на нове робоче місце має заповнювалася протягом двох років.
 
Чи потрібно подавати звіт, якщо підприємство тимчасово не здійснює діяльність, не має найманих осіб, а функції директора виконує заснов­ник без нарахування заробітної плати?
 
Підприємство тривалий час не працює. Найманих працівників не має. Заробітна плата директору-суміснику, який є засновником підприємства, не нараховується та не виплачується. Звітність із ЄСВ за квітень 2015 р. подано та прийнято. Які особливості подання звітності за травень 2015 р.? Чи приймуть у нас «нульову» звітність і чи потрібно донараховувати та сплачувати внески, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати?
 
В. П.: На підставі пп. 11 п. 2 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435, якщо юридичні особи не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, звіт за найманих працівників до органів доходів і зборів ними не подається.
Якщо бази нарахування немає, ЄСВ від мінімальної зарплати не нараховується.
 
Якщо нарахований дохід працівника менше мінімальної зарплати, то які додаткові реквізити необхідно заповнювати в таблиці 6?
 
В. П.: У такому разі будуть два записи. Перший рядок заповнюється як звичайно. Вказується фактична заробітна плата й нарахування (утримання) з цієї суми. У другому рядку вказується додатково код типу нарахувань «13», а в реквізиті 19 сума різниці між фактичною зарплатою та мінімальною, яка є базою для нарахування ЄСВ (так звана дотяжка до мінімальної зарплати).
 
У працівників підприємця зарплата вище мінімальної. В новій таблиці 6 з’явився реквізит 19, у якому слід вказувати суму різниці між мінімальною та фактично зарплатою. Як його заповнювати, якщо зарплата вище мінімальної?
 
В. П.: У такому разі реквізит 19 не заповнюється. 
 
Якщо сума нарахування заробітної плати зовнішнього сумісника менше мінімальної, чи заповнювати реквізит 19? 
 
Як заповнити таблицю 6, якщо працівник був оформлений на роботу з 18.05.2015 р. з окладом у розмірі 1218 грн? Фактично нарахована зарплата менше мінімальної. 
 
В. П.: Для сумісників базою нарахування ЄСВ є фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру. Роботодавець має право отримати від такого працівника (сумісника) підтвердження про місце основної роботи. 
В разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована заробітна плата за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, сума ЄСВ розраховується з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.
На цю тему див. лист ДФСУ від 14.02.2015 р. № 4979/7/99-99-17-03-01-17 у журналі «Заработная плата» № 3/2015, с. 74.
 
Підприємство допустило помилку, заповнюючи звітність із ЄСВ: завищило зарплату працівникам у лютому в два рази. Помилка виправлена в березні: в таблиці 6 типу «початкова» з кодом типу нарахувань «3» вказана неправильна (завищена) сума заробітної плати за період «лютий». В результаті виправлення помилки в рядку 8 таблиці 1 отримали від’ємну суму. Чи правильно підприємство виправило допущену помилку?
 
В. П.: Коди типу нарахувань «2» та «3» застосовуються, якщо нараховані суми ЄСВ були завищені/занижені. Якщо трапилися помилки в нарахуванні зарплати застрахованих осіб, то такі завищення/заниження відображаються в складі заробітної плати поточного місяця — результат завищення/заниження «згортається» з нарахуваннями поточного місяця. Детальніше про виправлення помилок — див. статтю на с. 91 цього номера.
 
Які особливості застосування кодів «47» і «48»?
 
В. П.: Код «47» застосовують до доходів мобілізованого працівника, якому нараховують середню зарплату, з якої справляють ЄСВ, і ці виплати не належать до компенсації, а код «48» — до доходів мобілізованого працівника, якому нараховують середню зарплату, з якої не справляють ЄСВ і ці виплати належать до компенсації.
 
Скільки знаків після коми має мати понижуючий коефіцієнт і ставка ЄСВ?
 
В. П.: У п. 9–5 розділу VIII Закону Украї­ни «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI сказано, що розрахований коефіцієнт і розмір ЄСВ зазначаються з трьома знаками після коми.
 

       

© 2016 Заработная плата