Електронний лист не відображається правильно? Подивитись у браузері

Вітаємо, колего! Бажаємо вдалого робочого тижня!
 
5 січня 15 січня 2018 р.
Цитата тижня
«Неможливо принести у ваше життя більше, якщо ви не відчуваєте вдячності за те, що вже маєте. Ронда Берн»

 
ПАМ’ЯТКА ТИЖНЯ
 
Не забудьте, що:
 

 

 
5 січня, п'ятниця    

 
Закінчується строк подання органам статистики:
Звіту з праці (ф. № 1-ПВ (місячна)) за грудень 2017 р.
Звіту з праці (ф. № 1-ПВ (квартальна)) за 2017 р.

7 січня, неділя         


Різдво Христове

8 січня, понеділок   


День метро

11 січня, четвер     


Всесвітній день «спасибі»
 
 
13 січня, субота    

 
Старий Новий рік
Анонс тижня
  
   У зв’язку із запровадженням нового святкового дня — 25 грудня (Різдва Христового) — та скасуванням Дня міжнародної солідарності трудящих — 2 травня — змінилися норми тривалості робочого часу на 2018 рік. Детальніше про це читайте у статті «Зміни в нормі тривалості робочого часу на 2018 рік», яку надруковано в журналі
«Кадровик України», № 1/2018. 
   Є категорії громадян, для яких законодавством встановлено певні соціальні або трудові гарантії, зокрема додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Які саме категорії громадян мають право на такі гарантії? Коли та як роботодавець повинен звітувати про виконання квоти з працевлаштування таких осіб? Чи передбачена відповідальність за невиконання квоти? Відповіді на ці запитання ви знайдете  в статті «Звітуємо про «квотні» категорії громадян», яку надруковано в журналі
«Заработная плата»,  1/2018. 
   Вчасне подання кадрової звітності до органів державної статистики є прямим обов’язків працівників кадрової служби. Довідатися, як подавати кадрову звітність в електронному вигляді, що значно спростить звітування, оскільки здійснюється автоматично у зручний для відповідного підприємства час, ви можете зі статті «Подання статистичної звітності з праці в електронному вигляді», яка опублікована в газеті «Консультант Кадровика», №1 (157) /2018.
ВИСОКОЕФЕКТИВНІ ДИСТАНЦІЙНІ КУРСИ ДЛЯ КАДРОВИКІВ ТА HR ЗІ СВІДОЦТВОМ ПРО ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ДЕРЖАВНОГО ЗРАЗКА
 
«КАДРОВИК-PROФЕСІОНАЛ»
— високоефективна дистанційна програма у сфері трудового права та кадрового діловодства зі свідоцтвом про підвищення кваліфікації державного зразка.

«КАДРИ ТА УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ» — сучасні дистанційні курси у сфері управління персоналом та трудових відносин зі свідоцтвом про підвищення кваліфікації державного зразка.

«КАДРОВИК-ПОЧАТКІВЕЦЬ» — сучасні дистанційні курси у сфері трудового права та кадрового діловодства (свідоцтво про проходження курсу від навчального центру «PROФЕСІОНАЛ»).


 
Семінар від видавництва «ПРОФЕСІЙНІ ВИДАННЯ»
ДО УВАГИ КАДРОВИКІВ!

31 січня, м. Київ, М. Дарниця

  • ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ: ЗМІНИ В ЗАКОНОДАВСТВІ З 2018 РОКУ.
  • НОВИЙ ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ З 2018 РОКУ В НОВІЙ ФОРМІ АКТУ ПЕРЕВІРКИ, ВИМОГИ, ПРИПИСАХ. ВИДИ ПЕРЕВІРОК ДЕРЖПРАЦІ.
  • ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА: ШТРАФИ ЗБІЛЬШУЮТЬСЯ!
  • МІЖКВАЛІФІКАЦІЙНІ СПІВВІДНОШЕННЯ ОКЛАДІВ (СТАВОК): ОБОВ’ЯЗОК РОБОТОДАВЦЯ.
 
Задайте запитання по темі на електронну адресу
konsult@profpressa.com
НОВИНИ ТИЖНЯ
 
    Електронна пошта стане обов’язковою

  
До Верховної Ради подано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» щодо присвоєння офіційної електронної адреси під час державної реєстрації». Якщо його буде прийнято, то стане обов’язковою офіційна електронна адреса — адреса електронної пошти юридичної особи та фізичної особи — підприємця, що використовується для офіційного листування в електронному вигляді та є незмінною до внесення запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи. Листи та/або повідомлення, надіслані на офіційну електронну адресу, вважаються такими, що надіслані офіційно, та не потребують додаткового документального підтвердження.
 
   Виплата підприємцю доходу, що не відповідає видам діяльності
 
   В індивідуальній податковій консультації (ІПК) від 02.11.2017 р.
№ 2490/6/99-99-13-01-01-15/ІПК ДФСУ роз’яснила, що у разі нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю платнику єдиного податку третьої групи доходів від не зазначених в його облікових даних та в реєстрі платників єдиного податку видів діяльності, суб'єкт господарювання не здійснює утримання ПДФО та ВЗ, але має відобразити отриманий ним дохід у ф. № 1ДФ.

 

   Врахування премії при обчисленні середньої зарплати для оплати днів відрядження
 

   В листі від 22.11.2017 р. № 2779/0/101-17 Мінсоцполітики роз’яснює питання врахування премії при обчисленні середньої зарплати для оплати днів відрядження.
   Зазначається, що у випадку, коли час відрядження працівникові оплачувався виходячи із середньої заробітної плати, то ні суми цього середнього заробітку, ні дні, за які він зберігається, не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати виходячи із двох місяців.
   Зустрічне запитання: а де написано, що відрядження працівникові має оплачуватися виходячи із середньої заробітної плати?
   У ст. 121 КЗпП сказано, що «працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку». «…не може бути нижчим середнього заробітку» це не те саме, що «за відрядженими працівниками зберігаються протягом усього часу відрядження місце роботи (посада) і середній заробіток», як було раніше. Час відрядження — це робочий час працівника і йому за цей час має нараховуватися зарплата, як звичайно. Але потім її слід порівняти із середньою за два попередні місяці і лише якщо вона буде менше середньої, слід провести доплату до середньої. Тому норма п. 4 Порядку № 100, в якій сказано, що при обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника, зокрема, за час відрядження, є дуже і дуже спірною.
   Якщо працівнику виплачену зарплату за час відрядження і проведено доплату до середньої, то це не середня зарплата за час відрядження.
   Крім того Мінсоцполітики зазначає, що у разі виплати середньої заробітної плати за період відрядження премію за цей період не нараховують.
   Зустрічне запитання: а де це написано? У ст. 121 КЗпП сказано, що «працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку». Час відрядження — це робочий час працівника і йому за цей час має нараховуватися зарплата, в т.ч. премії як звичайно. У будь-якому разі за Законом про оплату праці у нас договірне регулювання оплати праці (крім бюджетників), а тому підприємство вправі самостійно визначати, коли, кому, за що і в яких розмірах платити премії.


 

Базові величини — 2018
 
Максимальна база справляння ЄСВ
З 01.01.2018 р. — 15 мінімальних зарплат або 55 845,00 грн
З 01.12.2017 р. по 31.12.2017 р. — 17 прожиткових мінімумів або 44 050,00 грн
 
Розмір прожиткового мінімуму на 2018 р.

Категорії осіб з 1 січня з 1 липня з 1 грудня
Загальний показник 1700 1777 1853
Працездатні особи 1762 1841 1921
Особи, які втратили працездатність 1373 1435 1497
Діти віком до 6 років 1492 1559 1626
Діти віком від 6 до 18 років 1860 1944 2027
 
Розмір мінімальної зарплати на 2018 рік
Мінімальна зарплата у місячному розмірі — 3723,00 грн
Мінімальна зарплата у годинному розмірі — 22,41 грн
 
Податкова соціальна пільга
Розмір ПСП, що діє протягом 2018 р. — 881,00 грн (1762,00 × 50 %)
Розмір доходу для застосування ПСП протягом 2018 року — 2470,00 грн (3723 × 1,4 і заокруглюємо до найближчих 10 грн)
 
   Зміни, внесені до ПКУ з 01.01.2018 р.
 
   Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 р. № 2245-VIII (законопроект реєстр.№6776-д).
   Як повідомляє сайт Комітету з питань податкової та митної політики, загальний напрям прийнятих норм — стимулювання бізнесу і економіки в цілому, покращання інвестиційної привабливості суб’єктів підприємництва та держави, а також лібералізація умов ведення бізнесу. Крім того, прийнято норми щодо захисту прав платників податків та посилення відповідальності посадових осіб контролюючих органів за порушення їх прав. Також законопроект містить норми ресурсного забезпечення Державного бюджету України 2018 року.   Путівки на відпочинок, оздоровлення та лікування до 18 315 грн. не оподатковуються
 
   Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 р. № 2245-VIII з 1 січня звільнено від оподаткування ПДФО (пп. 165.1.35 ПКУ) вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або членів його сім'ї першого ступеня споріднення, які надаються його роботодавцем - платником податку на прибуток підприємств безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки) один раз на календарний рік, за умови, що вартість путівки (розмір знижки) не перевищує 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року  (3723 х 5 = 18 615 грн).
   Нагадаємо, той же пп. 165.1.35 ПКУ звільняє від оподаткування вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, у тому числі на реабілітацію інвалідів, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, які надаються йому безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки) професійною спілкою, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку - члена такої професійної спілки, створеної відповідно до законодавства України, або за рахунок коштів відповідного фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування.
 
   Щодо запровадження ІТС «Електронний кабінет»
 
   Державна фіскальна служба України на офіційному сайті повідомляє, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку функціонування Електронного кабінету» від 14.07.2017 р.№ 637 запроваджено інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет».
Створення ІТС «Електронний кабінет» забезпечено на базі існуючого електронного сервісу «Електронний кабінет платника».
   Електронний кабінет має функціональні частини:
відкрита  (загальнодоступна) частина та приватна частина (особистий кабінет).
   Для забезпечення взаємодії засобами Електронного кабінету в приватній частині (особистий кабінет), яка є індивідуальною персоніфікованою веб-сторінкою користувача, платник податків здійснює електронну ідентифікацію з використанням ЕЦП відповідальних осіб платника (директора, бухгалтера, осіб, які мають право підпису), наданого будь-яким акредитованим центром сертифікації ключів відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».
   Приватна частина (особистий кабінет) Електронного кабінету забезпечує надання платнику податків послуг, перелік яких передбачено Податковим кодексом України.
   Для забезпечення можливості незалежної перевірки коректності роботи Електронного кабінету у розділі «Електронна звітність» офіційного веб-порталу ДФС розміщено перелік тестових платників.
   Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua  через офіційний веб-портал ДФС.
 
   Перевіряючих можна притягти до відповідальності за завдану шкоду

 
   Законом України  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 р. № 2245-VIII з 01.01.2018 р. внесено зміни в 21.3 ПКУ та доповнено його новим п. 21.4.
   Встановлено, що шкода, завдана платнику податків неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи контролюючого органу, відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для фінансування цього органу, незалежно від вини цієї особи. Але відтепер посадова або службова особа контролюючого органу несе перед державою відповідальність в порядку регресу в розмірі виплаченого з бюджету відшкодування через неправомірні рішення, дії чи бездіяльність цієї посадової (службової) особи.
   Це означає, що якщо, наприклад, податковий інспектор в ході перевірки «придумає» якесь порушення, за яке платника буде притягнуто до відповідальності, а платник доведе, що йому завдано через це збитків, то держава покриє ці збитки, а потім, в порядку регресу, стягне їх суму з податкового інспектора.

ЗАПИТАННЯ ТИЖНЯ

   У чому відмінність переведення на іншу роботу від переміщення? Чи робиться запис у трудовій книжці працівника, якщо його переміщають на іншу роботу згідно з частиною другою ст.32 КЗпП?
 

   Частиною першою ст.32 КЗпП переведення працівника на іншу роботу без його згоди не допускається, крім випадків, передбачених ст.33 КЗпП. Водночас роботодавець має право в інтересах виробництва перемістити працівника на тому самому підприємстві на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій самій місцевості, доручати роботу на іншому механізмі або агрегаті в межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Переміщення не вважається переведенням і не вимагає згоди працівника (частина друга ст. 32 КЗпП).
   Іншими словами, у разі переміщення змінюється лише місце роботи (у межах тієї самої місцевості, тобто населеного пункту), але сам працівник продовжує виконувати обов’язки, обумовлені його трудовим договором. Наприклад, електромонтер з ремонту електроустаткування з відділу головного енергетика переміщається виконувати ті самі обов’язки в електромеханічному цеху, або продавець одного з магазинів торгової мережі переміщається працювати в іншому магазині цієї мережі, який знаходиться в іншому районі того самого населеного пункту.
   У випадку переміщення роботодавець не має права переміщати працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я.
   Переміщення, так само, як і переведення, оформляється наказом, в якому вказують прізвище, ім’я, по батькові працівника, його професію (посаду) і місце роботи (цех, ділянка, підрозділ), куди переміщається працівник, дату, з якої здійснюється переміщення.
   Згідно з частиною другою ст.114 КЗпП якщо в результаті переміщення працівника зменшується заробіток з незалежних від нього причин, проводиться доплата до попереднього середнього заробітку протягом двох місяців з дня переміщення. Цей момент також необхідно обумовити в наказі про переміщення. Працівник ознайомлюється з наказом під підпис.
   Слід окремо зауважити, що переміщення працівника, при якому зменшується заробіток, на думку фахівців, можливе лише за згоди працівника, оскільки розмір оплати праці є істотною умовою праці.
Запис про переміщення працівника на інше робоче місце в трудову книжку не вноситься, оскільки це не передбачено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту населення України від 29.07.1993 р.
№ 58.
   Таким чином, переведення на іншу роботу означає зміну трудової функції працівника і допускається лише за його згодою, а переміщення означає виконання тієї самої трудової функції, але на іншому робочому місці, і допускається без згоди працівника.
 
   Працівник за два тижні надав заяву про звільнення, але в останній день роботи (тобто, в день звільнення) зателефонував і повідомив, що захворів. Бухгалтерія вже нарахувала всі належні йому виплати, кадровик зробив запис у трудовій книжці. Як бути в такому випадку? Чи повинно підприємство оплачувати працівнику лікарняний листок?
 
   Частиною першою ст.19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХІV (далі — Закон № 1105) визначено, що всі застраховані громадяни України (а також іноземці, особи без громадянства і члени їх сімей, що проживають в Україні) мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
   Це право виникає у них з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи час випробування та день звільнення, якщо інше не передбачено законом (частина друга ст.19 Закону № 1105).
   Підставою для призначення виплат за період хвороби є виданий і заповнений в установленому порядку листок непрацездатності.
   Отже, якщо працівник, який захворів у день звільнення, підтвердить це листком непрацездатності, то він має право на отримання виплат за ним на загальних підставах. Так само, як і іншій застрахованій особі, підприємство має оплатити йому перші п’ять календарних днів тимчасової непрацездатності, зазначені в лікарняному листку, а Фонд — починаючи з шостого дня. На це вказує частина друга ст. 22 Закону
№ 1105: «Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності… незалежно від звільнення …, у порядку та розмірах, встановлених законодавством».
   Звільнення працівника доведеться перенести на останній день його хвороби, яким закрито листок непрацездатності. До суми коштів, нарахованих до виплати працівнику, необхідно буде додати ще оплату за листком непрацездатності (за перших п’ять днів) і виплатити всі належні від підприємства кошти в день звільнення працівника згідно зі ст.116 КЗпП. Якщо працівник хворітиме більше п’яти днів, то допомогу від Фонду підприємство виплатить йому пізніше, після отримання коштів від Фонду. При цьому не буде порушення ст.116 КЗпП, оскільки допомога від Фонду не належить до коштів підприємства.
   Кадрова служба, в свою чергу, повинна буде виправити внесений до трудової книжки запис, зазначивши фактичну дату звільнення.
ПОРАДА ТИЖНЯ
  Чи подавати повідомлення, якщо працівника звільнено і знову прийнято на роботу
 
   Ні ст.24 КЗпП, ні постанова КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 р.№ 413 не містять жодних обумовлень стосовно випадків, коли під час прийняття працівника на роботу таке повідомлення не потрібно подавати. Це означає, що його слід подавати в кожному випадку прийняття працівника на роботу.
Й причому зробити це необхідно до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором, Тобто, навіть якщо між звільненням працівника та його повторним прийняттям на роботу всього декілька чи один календарний день, щоб дотриматись законодавчої норми, все одно слід подати повідомлення.  
   Якщо допустити працівника до роботи без повідомлення ДФСУ, це вважатиметься порушенням законодавства про працю з відповідними наслідками.
 
   Під час переведення працівника на інше підприємство компенсація за невикористану відпустку може бути перерахована
 
   Якщо перерахунок  компенсації за невикористану відпустку було передбачено в заяві працівника та наказі про звільнення, бухгалтерія підприємства перераховує компенсацію за невикористану щорічну відпустку на підприємство, на яке переходить працівник, а працівнику видається довідка про період роботи, за який не використано відпустку (див. «рецепт тижня»).
   Якщо працівник не використав відпустку за певний робочий рік повністю, питань з приводу того, який період зазначити в довідці, не виникає. Інша річ — якщо відпустка використана частково. У довідці потрібно вказати, за який саме період не використана частина відпустки. Ми звикли рахувати кількість днів відпустки, на яку має право працівник за певний період. У цьому випадку потрібно діяти навпаки — знаючи кількість днів невикористаної відпустки, обчислювати період роботи, за який працівник їх «заробив».
«РЕЦЕПТ» ТИЖНЯ
ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПРОМЕЛЕКТРО»
 
ДОВІДКА
 
Про компенсацію за невикористану
Відпустку
 
   Видана Андрущенку Микиті Павловичу про те, що він працював у ПАТ «Промелектро» виробником електроізоляційних трубок цеху № 2 і звільнений  3 січня 2018 р. у порядку переведення до ТОВ «Електрозахист» відповідно до наказу від 3 січня 2018 р. № 6-П.
   Андрущенко М. П. не використав 20 календарних днів щорічної відпустки за період роботи з 28 березня 2017 р. по 3 січня 2018 р. Після утримань сума компенсації за невикористану відпустку становить 2214 грн. Зазначена сума була перерахована на поточний рахунок ТОВ «Електрозахист».
 
Директор                                                      Мащенко                    А. О. Мащенко
 
Головний бухгалтер                                    Гузенко                        К. О. Гузенко
            
 


Всі права захищенні © 2014

Ви отримали цей лист, оскільки підписалися на щотижневу електронну газету «Зарплата&Кадри».