Електронний лист не відображається правильно? Подивитись у браузері

Вітаємо, колего! Бажаємо вдалого робочого тижня!
 
14 травня - 20 травня 2018 р.
Цитата тижня
«Вишиванка — символ Батьківщини, дзеркало народної душі.
Юрій Лазірко»

 
ПАМ’ЯТКА ТИЖНЯ
 
Не забудьте, що:

 

 
15 травня, вівторок


Міжнародний день захисту клімату
 

Міжнародний день сім’ї


17 травня, четвер    


День пульмонолога

День вишиванки

Всесвітній день інформаційної спільноти

18 травня, п'ятниця


Закінчується строк сплати:
ЄСВ з доходу за квітень 2018 р.
 
Закінчується строк подання до органів ДФСУ:
Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (ф. № Д4 (місячна)) за квітень 2018 р.

Міжнародний день музеїв

19 травня, субота  


День Європи в Україні

День науки в Україні

 
20 травня, неділя    


День банківських працівників України

Всесвітній день метролога

Всесвітній день травматолога

 
21 травня, понеділок


Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку
Анонс тижня
   Роботу кадровиків зазвичай вважають рутинною, адже відбувається поступове звикання до стандартних ситуацій та шаблонних рішень. Проте все частіше таким фахівцям доводиться вирішувати питання, не схожі на звичні. Саме таке питання щодо можливості надання додаткової соціальної відпустки матері двох дітей віком до 15 років й розглянуто в статті «Право на додаткову соціальну відпустку», яку надруковано в журналі
«Кадровик України», № 05/2018.
 

 

   Нерідко після обрання назв посад (професій) для внесення їх до штатного розпису підприємства у фахівців, що відповідають за ведення кадрової роботи, виникають труднощі з визначенням посадових (робочих) обов’язків працівників, розряд яких не відповідає роботі, що ними виконується, чи навпаки. Постають запитання: з чого почати, якими нормативними актами керуватися, як їх застосовувати тощо.
   Відповіді на ці та інші запитання ви знайдете у статті «ДКХП: практика застосування»,  яку надруковано в журналі
«Заработная плата», № 05/2018. 
  При встановлені випробувального терміну, а тим більше при звільненні працівника у разі незадовільних результатів випробування роботодавцеві необхідно чітко дотримуватися передбаченої законом процедури — адже найменша помилка може призвести до наслідків, прямо протилежних бажаним. Довідатися, як перевірити правомірність встановлення випробування, а також ознайомитися з порядком дій у разі прийняття рішення про звільнення працівника за результатами випробування, ви можете зі статті  «Звільнення працівника за результатами випробування», яку опубліковано в газеті «Консультант Кадровика», № 8 (164) /2018.
ВИДАВНИЦТВО «ПРОФЕСІЙНІ ВИДАННЯ» запрошує вас на навчання:

22 травня, м. Київ.
бухгалтерський семінар-практикум


Нова програма від лектора
Мойсеєнко Т. І.

ВІДПУСКНІ НОВАЦІЇ. ПЕРСОНІФІКАЦІЯ. СТРАХУВАННЯ. СТРАХОВИЙ СТАЖ.

- ВІДПУСКНІ НОВАЦІЇ: виплата, нарахування, облік і звітність.
- ЗМІНИ в ПЕРСОНІФІКАЦІЇ: таблиці 1 і 5 додатка 4. Практичні аспекти (помилки) заповнення таблиці 6.
- СТРАХУВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ у 2018 р.: документи, ЄСВ, ПДФО, ВЗ на добровільне та обов'язкове страхування, відображення в обліку та звітності.
- СТРАХОВИЙ СТАЖ для «ЛІКАРНЯНИХ»: ПОВНІ місяці страхово го стажу.
 
 
   Видавництво «Професійні видання» за підтримки Державної служби України з питань праці, Міністерства соціальної політики України ініціюють проведення загальнодержавного заходу —
ІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО З’ЇЗДУ КАДРОВИКІВ УКРАЇНИ, який проходитиме в 7 регіональних містах нашої країни.

СЕКРЕТИ КАДРОВОЇ РОБОТИ — 2018. Останні зміни, тенденції, рекомендації та поради експертів.
  
ТЕМА № 1
ПРАКТИКА ВИРІШЕННЯ КАДРОВИХ ПИТАНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ПРАЦІВНИКАМИ. ОБОВ’ЯЗКОВІ ДІЇ ФАХІВЦІВ СЛУЖБ ПЕРСОНАЛУ.

ТЕМА № 2
САМОСТІЙНИЙ КАДРОВИЙ АУДИТ. ПРАКТИЧНІ "ФІШКИ" ДЛЯ ОПТИМІЗАЦІЇ КАДРОВОЇ РОБОТИ.

ТЕМА № 3
ОСКАРЖЕННЯ ПОСТАНОВ ПРО НАКЛАДЕННЯ ШТРАФІВ ДЕРЖПРАЦІ. ОСОБЛИВОСТІ РОЗГЛЯДУ ТА ВИРІШЕННЯ ТРУДОВИХ СПОРІВ У РАЗІ РОЗІРВАННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ.
 
Задайте запитання по темі на електронну адресу
konsultant@profpressa.com
Новини тижня
  Робота при високих температурах

   Весна вже видалася спекотною, а синоптики обіцяють не менш спекотне літо. Тому роботодавці мають вжити заходів з попередження нещасних випадків під час підвищення температури повітря. Роз’яснення на цю тему розмістило Управління Держпраці у Хмельницькій області.
   Зокрема, будівельним організаціям в умовах підвищення температури повітря необхідно змістили графік робочого часу. Обмежити роботу працівників, які виконають кладку зовнішніх стін в піковий час. Збільшити технологічні перерви будівельним бригадам. Розробити графік роботи – по 30 хвилин працівники працюють, 30 хвилин відпочивають. Провести позаплановий інструктаж працівникам, які виконують роботи на висоті.
   Підприємствам водопровідно-каналізаційного та сільського господарства в умовах підвищеної температури навколишнього середовища звернути особливу увагу та посилити контроль відносно виконання газонебезпечних робіт та робіт в замкнутих просторах (люках, лазах, відстійниках тощо).
   Особливу увагу рекомендується звернути на: забезпечення робітників засобами індивідуального захисту; стан каналізаційних та очисних споруд, забезпечення проведення робіт в колодязях під особистим контролем керівників та спеціалістів підприємств, а також робіт у кабінах машин та механізмів не обладнаних кондиціонерами.
   Роботодавці зобов’язані забезпечити належні умови праці працівникам на виробничих об’єктах в умовах дії високих температур:
   - обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;
   - відкоригувати розпорядок робочого дня, тривалості робочої зміни та обідньої перерви, збільшити кількість технологічних перерв, а саме: запровадити ранній початок робочого дня і, відповідно його закінчення, зменшити тривалість робочих змін, збільшити обідню перерву з 13-00 до 16-00 години;
   - забезпечити працівників питною водою, не допускати їх перегріву;
   - провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення;
   - доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях;
   - проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.

   Зарахування до страхового стажу для призначення пенсії періоду військової служби мобілізованими

   ПФУ у листі від 02.05.2018 р. № 15202/02-72 розглянув питання щодо порядку внесення запису до трудової книжки працівника, якого призвали на військову службу під час мобілізації на особливий період, та підстави для зарахування до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоду військової служби під час мобілізації на особливий період.
   Для призначення пенсії органи ПФУ обчислюють страховий стаж відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що страховий стаж за період з 1 січня 2004 р. обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
   Якщо за період з 1 липня 2000 р. до 31 грудня 2016 р. у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування немає відомостей, необхідних для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового та начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків (абзац другий частини другої ст.24 Закону № 1058).
   Протягом п’яти років із дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (чинний з 11.10.2017 р.) військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, якщо їх немає, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 р. до 31.12. 2016 р., необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового та начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому КМУ (п. 3 розділу XV Закону № 1058).

   Чи подавати уточнюючу ф. № 1ДФ, якщо донараховано зарплату

   У Головному управлінні ДФС у Луганській області роз’яснили. Об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Нараховані у звітному місяці доходи підлягають оподаткуванню в сукупності і за ставками, визначеними в ст. 167 ПКУ (18%), крім доходів, для яких нормами цього Кодексу передбачено інші ставки (зокрема, крім спадщини).
   Особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування (п.п. «б» п. 176.2 пп. 49.18.2 ПКУ).
   Тобто, у разі нарахування (виплати) доходів податковий агент повинен відобразити в податковому розрахунку за ф. №1ДФ такі нараховані доходи на користь платників податків.
   Тому якщо працівникові в звітному місяці донараховано доплату до заробітної плати за попередній квартал, то суми донарахувань відображаються в ф. №1ДФ у тому кварталі, в якому здійснюється їх нарахування. І уточнюючу форму №1ДФ подавати не потрібно.
   Додамо, що в такому разі донарахована зарплата й у звітності з ЄСВ також відображається в місяці донарахування, донарахована сума «згортається» з доходом поточного звітного періоду, код типу нарахування «2» не використовується.

   Види допомоги у разі нещасного випадку на роботі

   Фонд соціального страхування України здійснює страхування громадян на випадок тимчасової або стійкої втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також смерті потерпілого. Відповідно, в кожному з таких випадків передбачено страхові виплати безпосередньо потерпілим або членам їх сімей.
   Як роз’яснив директор виконавчої дирекції Фонду Євген Баженков, у разі нещасного випадку Фонд виплачує застрахованій особі допомогу з тимчасової втрати працездатності. «Виплата такої допомоги триває до моменту одужання або до встановлення інвалідності», – зазначив Є. Баженков.
   Також передбачено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого.
   У випадку, коли потерпілий втрачає працездатність, – як частково, так і абсолютно – йому встановлюється щомісячна страхова виплата, яка компенсує втрачений заробіток або його частину відповідно до ступеня втрати працездатності.
   Потерпілий, який тимчасово переводиться на легшу нижчеоплачувану роботу, отримує страхову виплату у розмірі його середньомісячного заробітку.
   У випадку смерті потерпілого члени його сім’ї, які мають на це право, отримують щомісячні виплати. Також за рахунок Фонду відбувається відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.
   За словами директора виконавчої дирекції Фонду Євгена Баженкова, Фонд постійно збільшує розмір страхових виплат, коригуючи його відповідно до зростання показників заробітної плати.
   «Людина, яка працює, має бути впевненою в тому, що вона отримає медичну допомогу та фінансову підтримку у разі втрати здоров’я під час виконання трудових обов’язків. Для цього ми проводимо послідовну роботу щодо підвищення ефективності усієї системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, створюючи всі необхідні умови для справедливого забезпечення українців страховими виплатами. Так, за перший квартал 2018 року ми провели три перерахунки, які дозволили збільшити розміри щомісячних страхових виплат у середньому на 40,6%», – зазначив Євген Баженков.
   Загалом у разі настання страхового випадку ФССУ здійснює наступні виплати:
   1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;
   2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;
   3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;
   4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу нижчеоплачувану роботу;
   5) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;
   6) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.

Запитання тижня
  
      Що таке договір на проведення виробничої практики?

   Між ВНЗ та підприємством — базою практики укладається договір на проведення практики за формою, визначеною в додатку № 1 до Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 08.04.1993 р. № 93 (далі — Положення № 93).
   Тривалість дії такого договору погоджується сторонами: вона може встановлюватися на період конкретного виду практики або до п’яти років. Якщо в договорі (контракті) на навчання студента визначено питання практики, то окремого договору можна не укладати (п. 2.5 Положення № 93).
   Звертаємо увагу, що проходження практики студентами фінансує вищий навчальний заклад, а не підприємство — база практики, як у випадку з учнями ПТНЗ. Це пов’язано з тим, що витрати на проходження практики студентом є складовою загальних витрат на підготовку його як спеціаліста, і вони відшкодовуються навчальному закладу разом з коштами на навчання тими, хто замовляв підготовку такого спеціаліста (державою, підприємством, фізичною особою). Вищий навчальний заклад, у свою чергу, перераховує кошти за проходження практики студентом (студентами) вже безпосередньо підприємству, яке є базою практики.
   Підставою для цього є кошторис-калькуляція: її розробляє ВНЗ, погоджує з підприємством — базою практики і оформлює як додаток до договору на практику студентів (п. 5.2 Положення № 93).

   Підприємство придбало путівку на лікування працівника. Чи належить її вартість до фонду оплати праці?

   Основним документом, що визначає структуру заробітної плати, є Закон про оплату праці та розроблена на його виконання Інструкція зі статистики зарплати, яка містить детальний перелік складових структури заробітної плати.
   Так, відповідно до ст. 2 Закону про оплату праці:
   — основна заробітна плата — це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів — для службовців;
   — додаткова заробітна плата — це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
   — інші заохочувальні та компенсаційні виплати — це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад установлені зазначеними актами норми.
   Відповідно до пп. 2.3.4 Інструкції зі статистики зарплати вартість путівок працівникам на лікування та відпочинок, крім випадків, коли оплата путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення провадиться за рахунок коштів фондів державного соціального страхування, належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які є складовою фонду оплати праці.
   Отже, вартість путівки працівникові на лікування, придбаної за рахунок коштів роботодавця, належить до фонду оплати праці.
 
Порада тижня


   Про грошову допомогу під час переїзду на роботу в іншу місцевість
 

   Статтею 120 КЗпП встановлено гарантії та компенсації для працівників під час переїзду на роботу в іншу місцевість. А постановою КМУ «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість» від 02.03.1998 р. № 255 установлено перелік, порядок надання, виплати та розміри таких гарантій та компенсацій.
   У разі переїзду працівника на роботу в іншу місцевість йому та його сім’ї виплачується одноразова допомога:

  • працівнику — в розмірі його місячного посадового окладу (тарифної ставки) за новим місцем роботи;
  • кожному члену сім’ї працівника, який переїжджає, — 25 % його одноразової допомоги.
Строки виплати одноразової допомоги працівникові під час переїзду не визначені.
Така допомога виплачується виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки), який був установлений працівникові на момент переїзду.
 
   Позначайте олівцем кількість днів відпустки в розділі V особової картки П-2
 
   У розділі V особової картки немає графи «Кількість днів відпустки». Проте ця інформація є важливою і необхідною для обчислення кількості днів використаної відпустки. Кількість днів відпустки можна зазначати олівцем поряд з розділом V особової картки. Зразок заповнення розділу V особової картки див. у «Рецепті тижня».
 
«РЕЦЕПТ» ТИЖНЯ

Зразок заповнення розділу V особової картки
 
Вид відпустки За який період Дата Підстава, номер наказу  
Початку відпустки Закінчення відпустки
Щорічна основна 15.01.2016 р. -14.01.2017 р. 2 травня 2018 р. 26 травня 2018 р. 119-в 24
Без збереження заробітної плати 2018 22 лютого 2018 р. 26 лютого 2018 р. 98-в 5
Соціальна додаткова 2018 23 березня 2018 р. 1 квітня 2018 р. 32-в 10
 

 

Всі права захищенні © 2014

Ви отримали цей лист, оскільки підписалися на щотижневу електронну газету «Зарплата&Кадри».