Електронний лист не відображається правильно? Подивитись у браузері

Вітаємо, колего! Бажаємо вдалого робочого тижня!
 
5 лютого 2019 р. - 11 лютого 2019 р.
Цитата тижня
«Людина, якою вам судилося стати, — це тільки та людина, якою ви самі вирішили стати. Ральф Голдо Емерсон»

 
ПАМ’ЯТКА ТИЖНЯ
 
Не забудьте, що: 


5 лютого, вівторок  


День безпеки в Інтернеті

7 лютого, четвер     


Закінчується строк подання органам статистики:
Звіту з праці (ф. № 1-ПВ (місячна)) за січень 2019 р.

9 лютого, субота      


Міжнародний день стоматолога

11 лютого, понеділок


Закінчується строк подання до органів Державної фіскальної служби України: податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, за ІV квартал 2018 р. (ф. № 1ДФ)  

Міжнародний день жінок і дівчаток в науці
Анонс тижня
  
   На пряму телефонну лінію редакції журналу «Кадровик України» все частіше надходять запитання, що стосуються прийняття працівників у порядку переведення, зокрема, щодо їх оформлення, внесення запису до трудової книжки, права на щорічну відпустку, невикористану на попередньому місці роботи, тощо. Детальніше про ці та інші питання читайте у статті «Прийняття в порядку переведення», яку надруковано в журналі
«Кадровик України», № 02/2019. 
   Сьогодні, мабуть, не знайти такого підприємства, на якому б працівники не використовували — зрозуміло, зі службовою метою, — мобільного зв’язку та інтернету. Задля зменшення витрат підприємства керівництво зазвичай встановлює ліміт на розмови по мобільному телефону. Але трапляється, що хтось із працівників перевищує цей ліміт. Про те, якими можуть бути наслідки такий дій, — у статті «Понадлімітні розмови: додаткове благо чи відшкодування збитку»,  яку надруковано в журналі
«Заработная плата», № 02/2019.
 

   Хоча можливість встановити випробування новому працівнику є правом, а не обов’язком роботодавця, але цим все ж таки не варто нехтувати — адже саме під час випробувального строку викривлення інформації працівником про рівень свого професіоналізму та продуктивності праці майже неможливе (як це можна зробити в резюме чи навіть під час співбесіди), оскільки і роботодавець, і безпосередній керівник бачать усі переваги й недоліки нового працівника «на власні очі». Дізнатися, як документально оформити встановлення випробування, продовжити його за потреби, а також як діяти, коли строк випробування добігає до кінця, залежно від його результатів, ви можете зі статті «Випробування: встановлення, строк, можливі наслідки», опублікованої в газеті
«Консультант Кадровика» № 2 (182)/2019


  
25 лютого, м. Київ,
вул. Є. Сверстюка, 11-А, 10-й поверх
  • АУДИТ ТРУДОВИХ КНИЖОК НА ПІДПРИЄМСТВІ: ВРАЖАЮЧІ ТА ПРИГОЛОМШЛИВІ РЕЗУЛЬТАТИ! ДУМКА ДЕРЖПРАЦІ ЩОДО ВНЕСЕННЯ ЗАПИСІВ У ТРУДОВІ КНИЖКИ
  • ВІДРЯДЖЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ. ПАРАДОКСИ ТА ВІДКРИТТЯ
  • ЗМІНА ІСТОТНИХ УМОВ ПРАЦІ. СПЕЦИФІКА ЗАПРОВАДЖЕННЯ ТА НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ НЕПРАВИЛЬНОГО ЗАПРОВАДЖЕННЯ. НЕЙМОВІРНІ СУДОВІ РІШЕННЯ.
Лектор: Лідія Басмат

Вартість участі складає — 1320 грн.
 
Задайте запитання по темі на електронну адресу
minzar@profpressa.com
Новини тижня
   Обчислення середньооблікової чисельності штатних працівників
 

   У листі від 03.01.2019 р. № 15.2-20/7Пі-19 Держстат роз’яснює, як обчислити середньооблікову кількість штатних працівників приватному підприємцеві, який пропрацював неповний рік.


  
   НБУ зберіг облікову ставку на рівні 18 % річних

   Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 18,0% річних і розмістило на сайті такий прес-реліз.

 Прес-реліз НБУ


  
    Проходження медогляду водіями
 
   Держпраці у листі від 12.11.2018 р. № 9015/4/4.5-ДП-18 надало роз’яснення стосовно проходження водіями підприємств, установ та організацій певних видів медичних оглядів.
  
Лист ДСУ з питань праці
від 12.11.2018 р. N 9015/4/4.5-ДП-18 
   Сплата ЄСВ і подання звітності підприємцями


   ДФС України у листі від 24.01.2019 № 2265/7/99-99-13-02-01-17 надала роз’яснення щодо сплати єдиного внеску та подання річної звітності з єдиного внеску фізичними особами – підприємцями за 2018 рік.

Лист ДФСУ від 24.01.2019 р.
2265/7/99-99-13-02-01-17    Індексація зарплати

   ГУ Держпраці у Кіровоградській області роз’яснено питання стосовно індексації заробітної плати і повідомляється.
   Порядок індексації заробітної плати працівників передбачений в Законі України від 03.07.1991 «Про індексацію грошових доходів населення», а деталізація порядку нарахування індексації визначена постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі – Порядок).
   Індексація заробітної плати проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотка.
   Індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розміри якого щороку затверджуються Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України (з 01.01.2019 – 1921 грн.). Частина заробітної плати, яка перевищує розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає.
   При цьому слід пам’ятати, що:
• у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації її заробітної плати визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу;
• якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, наприклад, перебував у відпустці або на лікарняному, то сума індексації у такому випадку виплачується пропорційно відпрацьованим дням або часам;
• у разі, якщо працівник не відпрацював жодного дня у місяці, то індексація заробітної плати за цей місяць не провадиться.
Сума індексації заробітної плати працівника визначається як результат множення суми оплати праці, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
В системі державного управління, а також місцевого самоврядування з 1 січня 2019 року відповідно до актів законодавства України були підвищені посадові оклади:
• державних службовців, а також працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування;
• працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери (працівники освіти, медичні працівники, працівники закладів культури тощо), розміри посадових окладів яких передбачені Єдиною тарифною сіткою (додаток 1 до постанови Кабміну від 30.08.2002 р. № 1298);
• робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та інших органів, умови оплати праці яких передбачені наказом Міністерства праці України від 02.10.1996 N 77.
   Для вищезазначених працівників січень 2019 року є базовим місяцем, тому, відповідно до п. 5 Порядку їхня заробітна плата в лютому індексації не підлягає.
   Що стосується посадових осіб і службовців органів місцевого самоврядування, посадові оклади яких востаннє були підвищені у травні 2018 року відповідно до постанови КМУ від 10.05.2018 № 363, то базовим місяцем для них буде травень 2018 року. У лютому їх заробітну плату потрібно індексувати на коефіцієнт – 4,3%.
ЗАПИТАННЯ ТИЖНЯ
   
     
  
Кому і в яких випадках видаються трудові книжки?
 
   Ведення трудових книжок, у яких має фіксуватися вид роботи, що виконує працівник, передбачено КЗпП. Так, відповідно до ст. 48 цього Кодексу:
«Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
   Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.
   Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу. Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів трудова книжка оформляється не пізніше тижневого строку після початку проходження стажування (п. 2.2 Інструкції № 58).
   До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться».
   Такі ж вимоги передбачено і п.1.1 Інструкції № 58. Трудові книжки ведуться також на сезонних і тимчасових працівників, іноземців та осіб без громадянства, працевлаштованих в Україні в установленому порядку. Питання, пов’язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, забезпечення та обліку, регулюються ще Постановою № 301.
 
   Чи можна на посаду працівника, що йде у відпустку для догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку, тимчасово перевести іншого працівника цього ж підприємства? Чи необхідно після закінчення терміну такого переведення видавати наказ і вносити запис у трудову книжку?
 
   За працівником, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною, зберігається місце роботи (ст. 2 Закону про відпустки). У зв’язку із цим на його посаду можна перевести іншого працівника, але лише тимчасово, до виходу на роботу основного працівника. Тимчасове переведення на іншу роботу є одним з варіантів, коли необхідно замістити тимчасово відсутнього працівника. Другий варіант — покласти на працівника обов’язки тимчасово відсутнього працівника, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною.
   У першому випадку видається наказ про тимчасове переведення працівника, з його згоди, на посаду працівника, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною. У наказі вказується посада, на яку переводиться працівник, структурний підрозділ (за потреби), строк тимчасового переведення і умови оплати у вказаний період (як правило, вказується посадовий оклад згідно зі штатним розписом працівника, що перебуває в декретній відпустці). Працівника, що переводиться, ознайомлюють з наказом під підпис.
   У другому випадку видається наказ про покладання на працівника обов’язків тимчасово відсутнього працівника і встановлення відповідної доплати, конкретний розмір якої для працівників приватних підприємств установлюється в колективному договорі або положенні про оплату праці (до 100% посадового окладу відсутнього працівника), а для працівників бюджетної сфери регулюється постановою КМУ від 30.08.2002 р. № 1298.
   Оскільки в наказі про переведення (покладання обов’язків тимчасово відсутнього працівника) був вказаний конкретний період такого переведення (виконання обов’язків), у день виходу основного працівника з декретної відпустки, працівник, що працював на «декретній» посаді, повертається на попереднє місце роботи. Окремий наказ про це не видається.
   Згідно з п.2.2 Інструкцій про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту населення України від 29.07.1993 р. № 58, до трудових книжок працівників вносяться відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення. Отже, у трудову книжку запис про тимчасове переведення не вноситься. Не вноситися він і в особову картку працівника (форма № П-2).


ПОРАДА ТИЖНЯ
   Щодо підписання наказу про прийняття на роботу директора
   

   Єдиного підходу до питання, хто має підписувати наказ про призначення керівника, немає. Пов’язано це з тим, що законодавством воно не врегульоване.
   Згідно зі ст.24 КЗпП укладення трудового договору оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу про прийняття працівника на роботу. Отже, не викликає сумнівів, що видання кадрового наказу є обов’язковим, навіть якщо з керівником укладено контракт або письмовий трудовий договір.
   Найпоширенішою є практика, коли такий наказ складається від першої особи і підписується самим керівником.
   Деякі юристи в цьому питанні дотримуються думки, що наказ про призначення керівника повинен підписуватися саме тією особою, яка є по відношенню до нього роботодавцем, тобто тим, хто має такі повноваження відповідно до установчих документів або рішення про призначення (обрання) керівника, а керівник лише ставить свій підпис про ознайомлення з наказом. Цей підхід має право на життя, особливо якщо такий порядок видання наказу прямо передбачений установчими документами або іншими внутрішніми документами підприємства.

   Що робити із працівником, який прийшов на роботу в нетверезому стані

   Відповідно до п.25 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 р. № 9 нетверезий стан працівника або наркотичне чи токсичне сп’яніння можуть бути підтверджені як медичним висновком, так і іншими видами доказів, передбаченими цивільно-процесуальним законодавством, яким суд має дати відповідну оцінку.
   Водночас ст.12 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» від 15.02.1995 р. № 62/95-ВР передбачено, що встановлення наявності стану наркотичного сп’яніння внаслідок незаконного вживання наркотичних засобів або психотропних речовин є компетенцією лише лікаря, на якого покладено обов’язки щодо проведення медичного огляду (обстеження).
   Можлива ситуація, за якої працівник може поскаржитися на стан здоров’я та заявити, що погано себе почуває, а запах алкоголю наявний через вживання ліків, почервоніння обличчя — через гіпертонічну хворобу тощо. Такі пояснення можуть стати підставою для направлення його на позачерговий медичний огляд.
   Працівника, який перебуває не у важкому стані, можна направити до медичного закладу за місцем проживання або до того, з яким співпрацює підприємство. У разі виявлення в нього захворювання йому буде видано листок непрацездатності.
«РЕЦЕПТ» ТИЖНЯ
 
Зразок наказу про прийняття за строковим трудовим договором,
що укладений в інтересах працівника
 
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ФАРМТРЕЙД»
 
НАКАЗ
 
07.02.2019                                           м. Умань                                № 112-П
 
Про прийняття на роботу
Берези М. О.
 
Відповідно до частини другої статті 23 КЗпП
 
ПРИЙНЯТИ:
 
   БЕРЕЗУ Марину Олексіївну фахівцем до інформаційного відділу з 8 лютого 2019 р. на вісім місяців за строковим трудовим договором у зв’язку з обставинами особистого характеру з оплатою праці відповідно до штатного розпису.
 
   Підстава: заява Берези М. О. від 07.02.2019 р.
 
 
Голова правління                                Симоненко                             А. І. Симоненко
 
З наказом ознайомлена                    Береза                                     М. О. Береза
08.02.2019


 
Всі права захищенні © 2014

Ви отримали цей лист, оскільки підписалися на щотижневу електронну газету «Зарплата&Кадри».