Електронний лист не відображається правильно? Подивитись у браузері

Вітаємо, колего! Бажаємо вдалого робочого тижня!
 
05 березня 2019 р. - 11 березня 2019 р.
Цитата тижня
«Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю! Остап Вишня»

 
ПАМ’ЯТКА ТИЖНЯ
 
Не забудьте, що: 


7 березня, четвер     


Закінчується строк подання органам статистики:
— Звіту з праці (ф. № 1-ПВ (місячна)) за лютий 2019 р.

8 березня, п'ятниця


Міжнародний жіночий день

9 березня, субота  


День землевпорядника України

День народження Тараса Шевченка

10 березня, неділя


Міжнародний день ді-джея

Прощена неділя

11 березня, понеділок


Початок  Великого посту

Анонс тижня
  
   Цього року 31 березня відбудуться чергові вибори Президента України, які, напевно, будуть непростими, адже вперше за історію вітчизняного виборчого процесу зареєстровано рекордну кількість кандидатів на пост Президента. Це означає не лише довжелезний бюлетень, а й залучення великої кількості осіб до підготовка та проведення виборів. Тож роботодавці мають бути готовими до того, що їх працівники можуть брати участь у роботі виборчих дільниць, комісій тощо. Про гарантії для працівників, залучених до виборчого процесу, про. «оформлення стосунків» між ними та роботодавцем у цей період читайте у статті «Працівники, роботодавці та вибори Президента України», яку надруковано в журналі
«Кадровик України», № 03/2019.


 
   Інколи роботодавці допускають порушення трудових прав працівників у разі скорочення їх чисельності чи штату, тому останні поновлюються на роботі через суд. Тому перед роботодавцем постає питання, чи повинен працівник повернути вихідну допомогу, отриману під час звільнення. Думки з цього приводу різняться. Тож пропонуємо вашій увазі на прикладі постанови Верховного Суду у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18) аналіз цього питання в статті «Поновлення працівника на роботі: чи повертати вихідну допомогу»,  яку надруковано в журналі «Заробітна плата»,
«Заработная плата», № 03/2019.


 
   Майже на кожному підприємстві є бухгалтерська та кадрова служба у вигляді окремих структурних підрозділів або окремих працівників відповідної професійної спеціалізації. Налагодити ефективну взаємодію між цими службами без дублювання їх окремих функцій інколи досить складно. Довідатися про деякі питання організації такої взаємодії та можливі шляхи її документального оформлення ви можете зі статті «Відділ кадрів і бухгалтерія: як налагодити зв’язок», опублікованої в газеті
«Консультант Кадровика» № 4 (184)/2019
ВИЇЗДНІ СЕМІНАРИ У ВАШОМУ МІСТІ
27.03.2019, м. Харків
28.03.2019, м. Одеса
  • АУДИТ ТРУДОВИХ КНИЖОК НА ПІДПРИЄМСТВІ: ВРАЖАЮЧІ ТА ПРИГОЛОМШЛИВІ РЕЗУЛЬТАТИ! ДУМКА ДЕРЖПРАЦІ ЩОДО ВНЕСЕННЯ ЗАПИСІВ У ТРУДОВІ КНИЖКИ
  • ВІДРЯДЖЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ. ПАРАДОКСИ ТА ВІДКРИТТЯ
  • ЗМІНА ІСТОТНИХ УМОВ ПРАЦІ. СПЕЦИФІКА ЗАПРОВАДЖЕННЯ ТА НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ НЕПРАВИЛЬНОГО ЗАПРОВАДЖЕННЯ. НЕЙМОВІРНІ СУДОВІ РІШЕННЯ.
Лектор: Лідія Басмат

 
 
 

ВІДДІЛ ПЕРЕДПЛАТИ:
0 800 214 0078БОНУСИ ДЛЯ НАШИХ ПЕРЕДПЛАТНИКІВ:

— Знижка на відвідування семінарів та вебінарів — 10%
— Гаряча телефонна лінія з фахівцями із кадрових питань
— Постійним передплатникам
цінні подарунки
 
Задайте запитання по темі на електронну адресу
minzar@profpressa.com
Новини тижня
    Як дізнатися про свої доходи
 
   ДФСУ повідомляє, що у рамках компанії декларування доходів громадян та е-декларування особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ДФС спільно з ПФУ здійснено налаштування електронного сервісу в частині отримання:
   відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків (далі – ДРФО);
   відомостей з реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України.
   Сервіс функціонує для фізичних осіб в приватній частині Електронного кабінету меню «ЕК для громадян» та надає змогу після проходження електронної ідентифікації, не виходячи з дому, в будь-який час отримати інформацію про себе.
   Відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків з ДРФО надаються за результатами обробки Запиту (F1300203)[1]. Запит заповнюється автоматично відповідно до реєстраційних даних платника податків. Відповідь на запит можна переглянути у вкладці Вхідні документи меню Вхідні/вихідні документи. Середня тривалість обробки Запиту складає близько 30 хвилин.
   Відомості про заробітну плату (дохід), з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України[2] можна отримати скориставшись гіперпосиланням на портал електронних послуг ПФУ, яке знаходиться у меню ЕК для громадян.
 
   Резерв відпусток і податок на прибуток
 
   ДФСУ в індивідуальній податковій консультації (ІПК) від 25.02.2019 р.
№ 717/6/99-99-15-02-02-15/ІПК роз’яснює, що якщо забезпечення (резерв) створюється для відшкодування майбутніх витрат, пов'язаних з оплатою відпусток, то фінансовий результат до оподаткування, сформований відповідно до положень бухгалтерського обліку, не коригується на суму витрат на створення такого забезпечення (резерву) та на суму витрат, які відшкодовані за рахунок цього резерву (забезпечення).
 
  
   Місцеві бюджети: надходження та видатки

   Міністерство фінансів України на порталі Open Budget розмістило інформацію про надходження та використання коштів місцевих бюджетів за видами надходжень та видатків в розрізі населених пунктів. Крім того, на порталі наведено коротку інформацію про бюджетну систему України.
   Для ознайомлення перейдіть за цим посиланням.
 
   Оподаткування орендної плати в натуральній формі


   В індивідуальній податковій консультації (ІПК) від 25.02.2019 р.
№ 741/6/99-99-13-02-03-15/ІПК ДФСУ роз’яснила, що у разі, якщо юридична особа (орендар) як податковий агент нараховує (виплачує) фізичній особі (орендодавцю) орендну плату у негрошовій формі, то сума такої орендної плати оподатковується податком на доходи фізичних осіб з урахуванням положень п. 164.5 ПКУ. При цьому вказана сума також є об'єктом оподаткування військовим збором без застосування коефіцієнту, визначеного п. 164.5 ПКУ. Крім того розглянуто питання оподаткування ПДВ операції з постачання платником сільськогосподарської продукції, в рахунок оплати вартості послуг з оренди земельних ділянок.

   
   Як діяти, коли член сім’ї відмовляється надавати інформацію для заповнення декларації
 
   У разі, якщо член сім’ї суб’єкта декларування відмовляє йому в наданні всієї або частини інформації, що повинна бути відображена в декларації і:
  • при цьому самому суб’єкту декларування ця інформація не відома, він обирає у відповідних полях електронної форми декларації помітку «Член сім’ї не надав інформації»;
  • ця інформація відома суб’єкту декларування або може бути ним отримана з офіційних джерел (наприклад, правовстановлюючі документи, відповідні державні реєстри), то суб’єкт декларування повинен відобразити у декларації всю відому йому інформацію;
  • якщо члену сім’ї відповідна інформація не відома і вона не може бути ним отримана із офіційних джерел, то у відповідних полях електронної форми декларації слід обрати помітку «Не відомо» (якщо така помітка доступна у відповідному полі згідно з Техвимогами до полів форми декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що затверджуються Національним агентством).
ЗАПИТАННЯ ТИЖНЯ
   
 
   Працівник виявив бажання перейти з роботи за сумісництвом на основну роботу. Як оформити перехід?

   Правильне вирішення питання переходу працівника з роботи за сумісництвом на основну роботу пов’язане не зі зміною посади чи місця роботи працівника (що є ознакою переведення), а зі зміною умов прийняття на роботу: основна та за сумісництвом (були визначені під час укладення двох самостійних договорів). Отже, якщо працівник бажає перейти з роботи за сумісництвом на основну роботу, слід звільнити його з роботи за сумісництвом із виплатою всіх належних йому сум, у т. ч. компенсації за невикористані дні щорічної відпустки на день звільнення включно та прийняти на основну роботу за новим трудовим договором на ту саму посаду (за тією самою професією та кваліфікацією) з дати, обумовленої сторонами трудового договору (це може бути дата, наступна за звільненням, або інша).
   Дата прийняття на роботу за новим трудовим договором буде датою відліку початку нового робочого року.
   Рішення роботодавця про переведення працівника з роботи за сумісництвом на основну роботу (і навпаки) буде необґрунтованим і таким, що не відповідає нормам чинного законодавства.

   Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, звернулася до керівництва підприємства із проханням продовжити їй цю відпустку до досягнення дитиною шестирічного віку, але без медичного висновку. Чи можна задовольнити таке прохання працівниці?
 
   Відповідно до частини шостої ст. 179 КЗпП і п. 3 частини першої ст. 25 Закону про відпустки у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
   Як бачимо, для продовження відпустки для догляду за дитиною законодавством прямо передбачена наявність у працівниці медичного висновку про те, що її дитина потребує домашнього догляду.
   В той же час, є й інші законодавчі норми, які дозволяють роботодавцю знайти вихід із ситуації, коли працівниця не має медичного висновку. Зокрема, законодавством передбачено, що:
   – підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості (частина четверта ст. 179 КЗпП);
   – підприємства у межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть установлювати додаткові порівняно із законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників (частина перша ст.9-1 КЗпП);
   – підприємство самостійно встановлює для своїх працівників додаткові відпустки, скорочений робочий день та інші пільги (частина шоста ст. 69 Господарського кодексу України; далі — ГКУ).
   Взаємні зобов’язання між роботодавцем та найманими працівниками щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних питань встановлюються у колективному договорі. Таким чином, надання жінкам частково оплачуваної відпустки або відпустки без збереження заробітної плати більшої тривалості для догляду за дитиною (із зазначенням тривалості відпусток та умов оплати) в обов’язковому порядку має бути передбачено у колективному договорі.
   Формулювання «відпустка більшої тривалості» означає лише можливість продовження відпустки, в якій перебуває жінка (інша особа, яка фактично здійснює догляд), але не надання такої відпустки після того, як жінка стала до роботи після досягнення дитиною трирічного віку. Однак на такий випадок колективним договором підприємства може бути передбачено надання додаткової відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею певного віку.
   Отже, якщо в колективному договорі підприємства прописані вказані положення, це буде підставою для надання працівниці відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за відсутності медичного висновку.
ПОРАДА ТИЖНЯ
   Правильно оформляйте трудову книжку вперше 

   Під час працевлаштування працівники зобов’язані подати трудову книжку, оформлену в установленому порядку. Особи, які вперше шукають роботу і не мають трудової книжки, пред’являють паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку, військовий квиток (п. 1.4 Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58)
   Працівникам, які приймаються на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу. Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів трудова книжка оформляється не пізніше п’яти днів після початку проходження стажування.
   До трудової книжки вносять:
   — відомості про працівника: прізвище, ім’я та по батькові, дату народження;
   — відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення;
   — відомості про нагородження та заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України;
   — відомості про відкриття, на які видано дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та виплачені у зв’язку з цим винагороди.
   Прізвище, ім’я, по батькові (повністю, без скорочення та заміни імені й по батькові ініціалами) та дату народження записують на підставі паспорта або свідоцтва про народження. Тут же вказують дату заповнення трудової книжки. Зазначені відомості засвідчують підписом працівника.
   Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує посадова особа, відповідальна за її видачу, і ставиться печатка підприємства або кадрової служби

   Про розрахунок тривалості відпустки, якщо відпрацьовано менше шести місяців

   У разі якщо працівник бере щорічну відпустку до спливу шестимісячного строку роботи на підприємстві, то її тривалість обчислюють пропорційно відпрацьованому часу (частина друга ст. 79 КЗпП, частина шоста ст. 10 Закону про відпустки).
   Спеціального нормативно-правового акта, який би визначав порядок розрахунку кількості днів щорічної відпустки, немає. Але враховуючи те, що незалежно від режиму та графіка роботи тривалість відпустки розраховується в календарних днях, для підрахунку днів щорічної відпустки пропорційно відпрацьованому часу доцільно скористатися механізмом нарахування оплати за дні відпустки, закладеним у Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100. Тобто розрахунок днів відпустки потрібно прив’язати до відпрацьованих працівником календарних днів.
   Так, спочатку потрібно розрахувати, скільки календарних днів без урахування святкових та неробочих відпрацював працівник з дати прийняття на роботу. А потім скласти пропорцію, виходячи із тривалості відпустки, належної працівнику. Наприклад, якщо за календарний рік тривалістю 354 к.дн. (365 к.дн – 11 святк, нероб). надається відпустка тривалістю 24 к. дн, то за розраховану кількість відпрацьованих працівником календарних днів — Х.
   Склавши таку пропорцію, нескладно розрахувати належну працівнику кількість днів відпустки.
«РЕЦЕПТ» ТИЖНЯ
 
Зразок наказу про розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
в разі встановлення невідповідності працівника займаній посаді або
виконуваній роботі протягом строку випробування

(п. 11 ст. 40 КЗпП)
 
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БРИЗ»
 
Наказ
 
28.01.2019                                            м. Одеса                            № 28-П
 
Про звільнення Довбні А. В.
 
   Відповідно до пункту 11 статті 40 КЗпП та статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР
 
ЗВІЛЬНИТИ:
 
   ДОВБНЮ Андрія Вікторовича, менеджера зі збуту відділу збуту готової продукції, 28 січня 2019 р. у зв’язку із встановленням невідповідності займаній посаді, на яку його прийнято, протягом строку випробування та виплатити грошову компенсацію за чотири календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за робочий період з 27 листопада 2018 р. по 28 січня 2019 р.
 
Підстави:
1. Письмове повідомлення про звільнення Довбні А. В. від 24.01.2019 р.
2. Доповідна записка начальника відділу збуту готової продукції Шульги Г. Д. від 18.01.2019 р.
 
 
Директор                                   Винников                                В. С. Винников
 
З наказом ознайомлений
Довбня
  А. В. Довбня 
28.01.2019

 

Всі права захищенні © 2014

Ви отримали цей лист, оскільки підписалися на щотижневу електронну газету «Зарплата&Кадри».