Застосування посади «Бухгалтер (з дипломом магістра)»

Запитання: 
Яку посаду відповідно до Класифікатора професій обрати, якщо працівник приймається на посаду бухгалтера (з дипломом магістра), але має диплом спеціаліста, та чи потрібно використовувати слова в дужках?
Відповідь: 
Як відомо, найменування посад і професій, що використовуються підприємством, мають відповідати Національному класифікатору України «Класифікатор професій» ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 р. № 327 (далі — КП). До цього документа останнім часом часто вносилися зміни, і на сьогодні їх кількість досягла семи. Зазвичай робота над змінами професійних назв робіт виконується з урахуванням змін у нормативно-правових актах. Це стосується й професійної назви роботи «Бухгалтер (з дипломом спеціаліста)», яка донедавна була передбачена в КП та приведена у відповідність до Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII (далі — Закон № 1556). Зміна № 6 до КП, згідно з якою, власне, і було змінено цю професійну назву роботи, набрала чинності 01.11.2017 р. відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження Зміни № 6 до Національного класифікатора України ДК 003:2010» від 26.10.2017 р. № 1542. Професійну назву роботи «Бухгалтер (з дипломом спеціаліста)» змінено на «Бухгалтер (з дипломом магістра)» із тим же кодом КП 2411.2. Як правило, у таких випадках (коли змінюється професійна назви роботи в КП) підприємство має виконати дії щодо приведення назв посад, що містяться у штатному розписі, трудових книжках працівників тощо, у відповідність до КП. Але як діяти в разі працевлаштування особи, яка має диплом, що був виданий до внесення змін до законодавства про освіту? На це запитання є чітка відповідь, яка міститься в п. 2 розділу XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1556: «Вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра». Тож якщо штатний розпис містить посаду «Бухгалтер (з дипломом магістра)», а приймається на роботу особа з дипломом спеціаліста, роботодавець може без вагань її працевлаштовувати. Щодо використання дужок у цій професійній назві роботи зауважимо, що слова в дужках визначають кваліфікацію працівника, який обійматиме цю посаду, яка, у свою чергу, визначається рівнем освіти та спеціалізацією. Тож без дужок професійна назва роботи «Бухгалтер (з дипломом магістра)» (код КП 2411.2) вже матиме нижчий статус і іншу назву — «Бухгалтер» (код КП 3433). Наведені назви за кодом класифікації КП належать до різних професійних угруповань: «Бухгалтер» — до «Бухгалтери та касири-експерти», «Бухгалтер (з дипломом магістра)» — до «Аудитори та кваліфіковані бухгалтери». Окрім того, ці назви робіт належать до різних класифікаційних угруповань. Тому для чіткого розрізнення цих посад використання дужок є обов’язковим. Таким чином, у всіх кадрових документах професійну назву роботи слід відображати разом зі словами в дужках — «Бухгалтер (з дипломом магістра)».

       

© 2016 Заработная плата