Коригування зарплати: підприємці та заокруглення

У листі від 10.05.2018 р. N 766/0/101-18 Мінсоцполітики розглядає два питання:

— щодо коригування заробітку для обчислення відпускних підприємцем-роботодавцем;

— щодо заокруглення коефіцієнта коригування.

З першого питання повідомляється, що Порядок № 100 розроблено на виконання Кодексу законів про працю України, хоча в тексті постанови не сказано, на виконання якого нормативного акту його розроблено, але вказано, що чинність цієї постанови (Порядку № 100) поширюється на фізичних осіб - підприємців, що укладають з працівниками трудові відносини. Відтак і в разі нарахування відпускних підприємцем заробіток має коригуватися.

Коефіцієнт коригування визначається діленням нового окладу на старий. Скільки знаків після коми залишати, Порядок № 100 не визначає. Не дає з цього приводу рекомендацій і Мінсоцполітики.

Цікавим є також зауваження Мінсоцполітики про те, що коригування середньої заробітної плати передбачено для того, щоб працівники у випадку підвищення окладів (тарифних ставок) при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її розрахунку відповідно до норм Порядку не втрачали у заробітку. Тоді зустрічне запитання: а чому тоді Мінсоцполітики вважає, що в разі підвищення лише окремим працівникам, коригування зарплати не проводиться?

 

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 10.05.2018 р. N 766/0/101-18

 

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо поширення положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 N 100 (далі - Порядок), та в межах компетенції повідомляє.

1. Порядок розроблено на виконання Кодексу законів про працю України, положення якого регулюють трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Тобто, положення Порядку поширюються на підприємства, установи та організації та фізичних осіб - підприємців, що укладають з працівниками трудові відносини.

2. Для того, щоб працівники у випадку підвищення окладів (тарифних ставок) при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її розрахунку відповідно до норм Порядку не втрачали у заробітку, передбачено коригування середньої заробітної плати.

Відповідно до пункту 10 Порядку у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу коригуються на коефіцієнт підвищення.

Госпрозрахункові підприємства, організації та фізичні особи - підприємці коригування заробітної плати проводять з урахуванням їх фінансових можливостей.

Якщо фізична особа - підприємець не має можливості провести коригування середньої заробітної плати на коефіцієнт підвищення посадових окладів (тарифних ставок), то приймається рішення про зменшення коефіцієнта коригування, виходячи з фінансової спроможності підприємства.

Рішення про зменшення коефіцієнта коригування в зв'язку з фінансовими можливостями оформлюється наказом, який обов'язково повинен бути погоджений з профспілковим комітетом або іншим уповноваженим представляти інтереси працівників органом.

При цьому в наказі обумовлюються причини, які не дозволяють провести коригування в повному обсязі (зокрема, зниження рентабельності, обсягів виробництва; недостатність обігових коштів, тощо).

3. Коефіцієнт, на який необхідно провести коригування виплат, обчислюється шляхом ділення окладу (тарифної ставки), встановленої після підвищення, на оклад (тарифну ставку), який працівник мав до підвищення.

Порядком чітко не передбачено скільки знаків після коми необхідно застосовувати при розрахунку коефіцієнта коригування.

 

Директор Департаменту                                                                         О. Товстенко

 



       

© 2016 Заработная плата